komunitne zahrady

Obytných domov je v mestách neustále viac a viac. Mnohé z miest už teraz trpia, pretože zeleň je pomaly, ale isto vytláčaná zástavbou. Nedostatkom zelene potom trpia všetci. Chýbajú parky, trávniky, mestá sa prehrievajú. Čo sa však dá robiť? Riešenia existujú.

Jedným z riešení je naplánovať,realizovať prípadne udržiavať tzv. zelené ostrovy. Sú to miesta, kde nie je plánovaná výstavba, kde dlhodobo aká taká zeleň je. Je nevyhnutné sa o tieto miesta pravidelne starať, zveľaďovať ich a chrániť. Postupne aj u nás prichádzame na samé výhody týchto komunitných záhrad. Okrem ekologických benefitov, v týchto záhradach spoznáme susedov, aj mestské deti sa naučia ako sa pestujú rastlinky a v konečnom dôsledku si môžeme vypestovať množstvo zdravej zeleniny alebo byliniek.

Takáto zeleň znižuje teplotu v mestách počas letného obdobia a zároveň pomáha zadržiavať dažďovú vodu v mieste dopadu zrážok.

Čo ale robiť v mestách, kde už miestami nie je priestor ani pre ľudí, nieto ešte pre záhrady a inú zeleň? Isto ste už počuli o zelených strechách. Vo svete sa už naplno využíva potenciál veľkého strešného priestoru na obytných domoch. Ľudia v metropolách si vo výškach svojich striech zriadili nielen komunitné záhrady, bary a reštaurácie s mimoriadnymi výhľadmi, ale aj kiná pod holým nebom.

Nie je to u nás zatiaľ bežné, ale pripravme sa na to, že tento trend príde. No nebolo by to úžasné, že obyvatelia bytového domu by trávili čas spoločne, zveľaďovali by si okolie, dopestovali čosi v záhrade, pozreli by si film v kine na dome. Nám sa táto predstava veľmi páči. Uvidíme, časom záhradky pri alebo na bytoých domoch budú úplne normálna vec 🙂