Všetci dobre vieme, čo do kanalizácie v bytovom dome patrí…
Niektorí však nevedia, čo do kanalizácie v bytovom dome a ani v rodinnom dome nepatrí.
Je prísne zakázané splachovať do WC tuhý komunálny odpad ako napr.: dámske hygienické potreby, vatu, kozmetické vankúšiky, škatuľky od zápaliek a cigariet, šupy zo zemiakov, zeleninu, ovocie, noviny, handry, uteráky, kosti, zostatky rýb, igelity, celofán, nesmie sa splachovať ani dentálna niť, ani tyčinky na čistenie uší, ani zápalky, Tuk z vyprážania jedál je dobré vyliať do použitého téglika (napr. od jogurtu) a vyhodiť do nádob na tuhý komunálny odpad. Podobne polievky, prívarky je potrebné precediť cez sitko, hrubý odpad dať do smetných nádob a do kanalizácie vypúšťať iba tekutinu.
Je prísne zakázané vylievať do WC aj štrk, piesok po stierkovaní v byte. Vylejte tam iba vodu, hrubý odpad dajte do igelitového vrecka a vyhoďte do kontajnera. Drobné smeti v kuchynskom dreze, vlasy vo vani zachytávajte do sitiek.
Je prísne zakázané používať WC namiesto odpadkového koša. Kanál, do ktorého sa nehádžu smeti sa nikdy neupchá. Splachovať potraviny je nebezpečné aj z hľadiska premnoženia hlodavcov.
Zvlášť prísne zakázané je splachovať pred Vianocami chvosty, šupiny, kosti a hlavy vianočných kaprov, pretože to v tomto období najčastejšie upchá kanalizáciu.
Ak sa Vám upchá odtok z vane, drezu, napustite ho horúcou vodou, nechajte rozpustiť prací prášok, alebo ocot. Urobte to večer, nechajte do rána pôsobiť. Prášok dobre rozpúšťa mastnotu a prečistí postupne celý odtok. Ak sa odtok ani potom neuvoľni, nahláste to správcovi.
Samostatnou a veľmi nebezpečnou vecou vhodenou do kanalizácie sú vlhčené utierky z netkanej textílie, pretože sa nám zdajú ako neškodný kúsok tenkej tkaniny, ktorý hravo prejde kanalizačným potrubím, ale je tu veľké ALE. Najmä preto, že hlavným kritériom procesu je rozložiteľnosť a rozpustnosť vo vodnom prostredí. Jednoduchým pokusom ľahko zistíme, že toaletný papier sa do 1 minúty vo vode rozpustí. Takto rozpustený putuje aj do čističky odpadových vôd, kde sa štandardným spôsobom z vody odstráni. Skúste rovnaký pokus s vlhčenou utierkou z netkanej textílie. Nerozpustí sa ani o 10 minút, dokonca ani o rok. Nerozpustená putuje do čističky odpadových vôd a ak je tohto nevhodného odpadu nahromadeného viac, dochádza k havarijným stavom, čím trpí celé technické zariadenie čističky, predražuje sa čistenie odpadových vôd a trpí aj okolité životné prostredie. Nahromadené utierky z netkanej textílie najčastejšie upchávajú aj kanalizáciu v bytových domoch. Trpia hlavne byty na prízemí a na 1.poschodí, ktoré môžu byť následne vytopené kontaminovaným kanalizačným odpadom z horných bytov. Nekupujte ani vlhčené utierky, ktoré sú označené ako vo vode rozpustné, neverte im, to je iba reklamný ťah. Vysvetlite to aj svojim deťom, urobte s nimi pokusy a vysvetlite im, že do kanalizácie patrí len spláchnutý obsah z WC, odpadová voda z kuchynských drezov, kúpeľní a upratovania v byte.
Za žiadnych okolností do kanalizácie nedávajte ani chemikálie, kyseliny, riedidlá, hnojivá, toxíny, lieky, farbivá, tuky a oleje.
Kanalizácia a pracovníci na čističkách odpadových vôd Vám za to ďakujú.